• Image 01

  • Image 02

  • Image 03

  • Image 04

  • Image 05

  • Image 06

QUARTET

TV magazine of the Visegrad Four regions

Quartet is the only permanent common programme prepared and aired in all four public service TV stations of Poland, Czech Republic, Hungary and Slovakia. Currently it is broadcasting in Polish television TVP3, TVP3 Rzeszów and TVP3 Kraków, TVP Polonia, in Czech television CT, in Slovak television RTVS and in Hungarian television on DUNA and DUNA WORLD channels. Each magazine deals with one main topic presented from the point of view of particular journalists from the four countries. Countries prepare their own language versions of the programme consisting of 4 shots. Quartet magazine was awarded The International Visegrad Prize in 2015 by the Visegrad Group (V4) ministries and is supported by International Visegrad Fund. On this site you can watch Quartet’s video in 4 language versions. Meet people, places, attractions, nature, traditions of the V4 regions

Projects supported by the Visegrad FundProjects supported by the Visegrad FundThe programme includes the oldest Central European Festival of Literature: The Month of the Author's Reading in Brno, in Czech Republic. In the American State of Indiana,agriculture employees from the V4 countriesexpanded their knowledge by visiting local farmers.The Visegrad Literary Residencies project enables a joint stay and creative activitiesto four authors from V4 countries. Thanks to the support of the Visegrad Foundation, journalists from the Czech Republic, Slovakia, Hungary and Poland were able to explore the secrets of the KGB archives in Kiev. 

HUSKCZPL

We all haveour national breedsof animalsWe all haveour national breedsof animalsIn this episode we will get to know animals inherently tied to our countries. We will meet three of the seven Czech dog breeds.We will find out what a Hungarian Mangalia is. The Slovak "čuvač" is a beautiful and wise dog, very hardworking and friendly. The Polish horse, whose ancestor is a forest tarpan, serves and helps people today.

HUSKCZPL

 

Různé motivace lidí z regionů visegrádské čtyřky, kteří se rozhodli opustit města a žít na venkově


Hodně lidí, hlavně mladých dvojic s dětmi, ale i jednotlivců, v současné době odchází z měst na venkov. U velké části jde o bydlení ve vlastním domě a v lepším, zdravějším prostředí. Přitom za prací stále dojíždějí do velkých měst. Motivací jiných je celková změna způsobu života. Tak se v malé obci na česko-polské hranici ocitl lesní inženýr z Ostravy. Stal se tam starostou a léta obec probouzí a pozvedá. Mladá podnikavá dvojice tam zase chce žít po svém a už sedm let buduje nový domov ve starém sudetském domě, který se snaží co nejvíce zachovat a respektovat. Podobné příběhy nabízíme i z dalších regionů V4.
Izolace, internace, integraceČT Ostrava

Izolace, internace, integrace   

Psí spřeženíRTVS Banská Bystrica

Psí spřežení   

Zemplínský poustevníkMTVA Szeged

Zemplínský poustevník   

Život na houpačceTVP Kraków

Život na houpačce   

Úspěšné projekty s podporou visegrádského fondu v regionech V4

Úspěšné projekty s podporou visegrádského fondu v regionech V4

Poslední vydání tohoto roku je věnováno prezentaci úspěšných projektů, které podporuje Mezinárodní visegrádský fond. Bez něho by se nemohl konat Měsíc autorského čtení, představující novinky spisovatelů ze zemí V4. Od roku 2000 ho organizuje nakladatelství Větrné mlýny, ale nečte se zdaleka jen v Brně. Největší středoevropský literární festival letos tradičně proběhl o prázdninách, a to i v Ostravě, Košicích, Wroclawi a ukrajinském Lvově. Literaturu podporují i rezidenční pobyty autorů ze zemí V4 v polském Krakově. Slovenský štáb z Košic se zase vydal do Kyjeva, do zpřístupněných archivů sovětské KGB.

Unikátní rasy zvířat v regionech visegrádské čtyřky

Unikátní rasy zvířat v regionech visegrádské čtyřky

Ryze českých plemen psů je celkem sedm: český fousek, pražský krysařík, český strakatý pes, chodský pes, český teriér a československý vlčák. Z nich blíže představíme tři poslední. Polský koník je potomkem divokého karpatského koně a dnes narůstá snaha o jeho zachování a rozšíření. Chová se v přírodních horských podmínkách, pomáhá v lese, ale je i turistickou atrakcí. Maďarské prase, rovněž původem divoké, zažilo vzestupy i pády. Jeho obliba se teď vrací. Slovenský čuvač je poměrně mladé plemeno psů, vesměs bílého zbarvení delší srsti.

Ekologie, odpady a souvislosti v regionech visegrádské čtyřky

Ekologie, odpady a souvislosti v regionech visegrádské čtyřky

Odpady z domácností i výroby mnohým z nás připadají nezajímavé až nechutné. Ale příspěvek o městské firmě z Ostravy možná některé přesvědčí, že je to jinak a že jde i o stále větší problém, který má racionální řešení. Z ekologického hlediska se podíváme i na možnost zajímavého využití starého denimu, tedy rifloviny v příspěvku z Maďarska nebo do bezobalového obchůdku na Slovensku a také se vypravíme do Polska, kde mnozí mladí lidé řeší vztah k životnímu prostředí útěkem z města na vlastní ekofarmy.

Turistické cíle a jejich návštěvnost v regionech V4

Turistické cíle a jejich návštěvnost v regionech V4

Jaká je nabídka turistických atrakcí v regionech V4, jak ji dovedou úřady propagovat a jaká je jejich návštěvnost? Mění se klasické výlety za památkami v tzv. zážitkovou turistiku opravdu výrazně? Na podobné otázky se pokoušejí odpovědět odborníci v místech, která si vybrali redaktoři Kvarteta ze všech čtyř zemí. Navštívíme druhou největší památkovou rezervaci u nás, tedy Olomouc, kde je nabídka opravdu pestrá i moderní, polské Podgórze u Krakova, východoslovenské Košice i kdysi u nás tak oblíbené maďarské moře – Balaton.

Řeky v regionech visegrádské čtyřky

Řeky v regionech visegrádské čtyřky

Řeky vždy dodávají romantickou přidanou hodnotu městům a regionům, ovšem jejich význam je mnohem širší. Navštívíme čtyři z nich, nejde přitom vždy o veletoky, pokaždé však o různorodé vodní toky s osobitým kouzlem. Ať už jde o Dyji na hranici Moravy a Dolního Rakouska, Hornád dodávající význam pojmu a názvu Slovenský ráj, či zasmušilou i živou Tisu na východě Maďarska nebo o typickou a téměř posvátnou Vislu, protékající mimo jiné starým sídlem polských králů Krakovem či hlavním městem Varšavou.

Patenty a vynálezy z regionů visegrádské čtyřky

Patenty a vynálezy z regionů visegrádské čtyřky

Nový přístroj pro diagnostiku rakoviny prsu, který nyní vyvíjejí výzkumníci z Fakulty informačních technologií VUT Brno spolu s dalšími evropskými vědci, je prvním z příspěvků k tématu nových objevů. Studenti a vědci ze Strojní fakulty Technické univerzity v Košicích se soustřeďují hlavně na pohony aut budoucnosti. V polském Řešově vylepšují 3D tiskárny do nevídaných užitných možností a z Maďarska rozhodně zaujme nápad na využití odpadu z plastů pro výrobu dlaždic, které lidskou chůzi po nich přemění v elektřinu.

O lidech, kteří mění své okolí v regionech V4

O lidech, kteří mění své okolí v regionech V4

Jací jsou lidé, kteří považují za své poslání dělat něco dobrého pro jiné? Většinou skromní a nenápadní. Berou svou práci jako povolání, ne pouhé zaměstnání. Nebo se věnují činnostem pro jiné ve volném čase. Setkáme se s ženou, která dává šanci pracovat lidem s handicapem v příjemném mléčném baru a mimo jiné organizuje v Ostravě Evropské dny handicapu. Zajdeme i do trochu podobné kavárny v Budapešti, navštívíme Osvětim, kde milovník historie přibližuje nejen tragické, ale i mnohem starší časy města, a poznáme i pohádkovou vesnici na východě Slovenska.

Příklady start-upů z regionů visegrádské čtyřky

Příklady start-upů z regionů visegrádské čtyřky

Kde jinde u nás hledat téma podpory mladých a nápaditých podnikatelů, než v baťovském Zlíně? S podporou Univerzity Tomáše Bati zde vzniklo centrum kreativní výroby a podnikání nazvané Upper. Zajímavé je na něm i to, že velkou část manažerů i klientů tvoří Slováci. Mladá Češka naopak provozuje na jižním Slovensku kozí farmu. Maďaři představí jako start-up výrobnu sladkých dobrot a Poláci vidí jako jistou budoucnost 3D tiskárnu, která toho umí opravdu hodně.

Historické a náboženské relikvie v regionech visegrádské čtyřky

Historické a náboženské relikvie v regionech visegrádské čtyřky

Zdánlivě pochmurné téma o mumiích a relikviích nás zavede na pozoruhodná historická místa. Ve městě Vác v dunajském ohybu kousek od Visegrádu objevili v roce 1994 při obnově kostela kryptu s dochovanými pozůstatky, vlastně mumiemi obyvatel města, především z 18. století. Na hradě Krásna Hôrka, postiženém požárem v roce 2012, se chlubili mumií hraběnky Žofie Serédyové. Dnes je umístěna v Betliari a čeká, až se její hrad opraví. Ve východopolské Jaroslavi mají unikátní oltář s relikviemi snad tří set svatých a v Brně kromě slavných mumií kapucínů i umělecky upravenou kostnici, druhou největší v Evropě.

Výtvarné umění z různých stran v regionech V4

Výtvarné umění z různých stran v regionech V4

Ostravská Galerie výtvarného umění ukrývá mnohé poklady nejen českého, ale i evropského malířství a dalších oborů. Má dlouhou tradici i zajímavou historii funkcionalistické budovy, která dnes už nestačí. A tak se kromě jednoho z největších skenerů na světě seznámíme i s plány na moderní přístavbu. Setkáme se rovněž s významnou krakovskou malířkou, s maďarským sklářem, zaměřujícím se nejen na vitráže, a také se ženou z východu Slovenska, která teprve pár let vytváří mandaly a obrazy z barevných písků.

Poklady neobvyklých muzeí v regionech V4

Poklady neobvyklých muzeí v regionech V4

Dnes vás zavedeme do čtyř netypických muzeí se zvláštními, často překvapivými sbírkami. Ve Valašském Meziříčí zajdeme do muzea, kde se návštěvníkům sbíhají sliny. Jde totiž o muzeum řeznictví, oboru, který má na Valašsku hodně dlouhou tradici i specifické výrobky. Valašské klobásy jsou oceňovány jako jedny z nejlepších. V Krakově navštívíme Thesaurus Cracoviensis, pokladnici historického města, kde nejsou zaprášené exponáty, ale snaha otevřít je veřejnosti i s využitím moderních technologií. Navštívíme rovněž poklady muzea v Rimavské Sobotě a největší maďarské chlouby, prezentované moderně v muzeu Hungaricum.

Amatérští rekordmani v regionech visegrádské čtyřky

Amatérští rekordmani v regionech visegrádské čtyřky

Co žene člověka k tomu, aby byl v něčem první, aby vytvořil rekord? To není jen otázka pro profesionální sportovce, ale i pro amatéry a laiky v různých oborech. Přeslavná Guinessova kniha rekordů má mnoho národních podob a verzí a výkony v ní zapsané se netýkají jen nejširších oblastí sportu. Města se třeba snaží vytvářet co nejdelší lidský řetěz s různými rekvizitami. Zahraniční kolegové přinesou hlavně rekordy sportovního rázu, ostravské studio se zaměřilo na jinou oblast. S kamerami nakoukneme do zákulisí rekordu v počtu tradičně vyrobených velikonočních kraslic, který se podařil dvěma šikovným ženám z Bohumína.

Návrat původních dřevin do regionů visegrádské čtyřky

Návrat původních dřevin do regionů visegrádské čtyřky

Vydáme se za ovocnými i dalšími dřevinami, na něž se už skoro zapomnělo. Na Slovácku je to především jeřáb oskeruše s chutnými a zdravými plody. Znovu se vrací jako solitér na stráně a louky. Jeho domovinou je jih Evropy i teplé oblasti u nás. Na východě Polska se znovu ve větším měřítku vysazuje dřín, starý a dříve běžný domácí keř. Z obou druhů ovocných dřevin se využívají plody, hlavně na džemy, kompoty i na výrobu alkoholických nápojů. Na Slovensku se o návrat původních odrůd stará sdružení Pangea a na jihozápadě Maďarska žije lesník, pro něhož se staré užitkové stromy staly vášní.

Záchrana kulturního dědictví v regionech visegrádské čtyřky

Záchrana kulturního dědictví v regionech visegrádské čtyřky

Docela pestrý výběr tentokrát nabízí téma záchrana pokladů minulosti. Ostravský příspěvek mapuje historii i současné úsilí při obnově legendární chaty Libušín na Pustevnách, trochu podobný obsah má polský pořad o četných památkách dřevěné lidové architektury na hornatém jihu Polska, Maďaři se prezentují muzeem cenných leteckých veteránů v Szolnoku a košická reportáž připomíná muže, který se celý život zabýval nářečími Slovenska, především na východě země.

Zajímavá historická místa v regionech visegrádské čtyřky

Zajímavá historická místa v regionech visegrádské čtyřky

Pojďme spolu navštívit čtyři místa, která se pyšní nejen unikátními zachovalými památkami, ale znamenala ve své době hodně i pro celý kontinent. Bezesporu to platí o bojišti u Slavkova, které v roce 1805 přineslo velký triumf Napoleonovi a poznamenalo další dějiny Evropy. Vydáme se i na dva zámky. V maďarském Gödöllő pobývala jak Marie Terezie, tak především Alžběta, zvaná Sissi. Łańcut na samém východě dnešního Polska prožil kus pohnuté historie Haliče. A víte, ze které země přišli ve středověku první obyvatelé rázovité slovenské obce Čičmany?

Přeshraniční turistika v regionech visegrádské čtyřky

Přeshraniční turistika v regionech visegrádské čtyřky

Příslušníky nejmladší generace už ani nenapadne, že by nemohli vyrazit k sousedům za hranice bez jakýchkoli potíží či povolení. A protože vzniklo a stále vzniká mnoho přeshraničních stezek a cyklostezek, můžeme si vybrat i dopravní prostředek. Projedeme se na kole Knížecí stezkou po bývalém panství Lichtenštejnů na jihu Moravy i v Rakousku, po bývalém i současném panství rodu Eszterházy kolem Neziderského jezera v Maďarsku a Rakousku nebo vyrazíme do hor na stezky slovensko-polské i polsko-slovenské.

Příroda jako zdroj zdraví v regionech visegradské čtyřky

Příroda jako zdroj zdraví v regionech visegradské čtyřky


Tajemná místa v regionech visegrádské čtyřky

Tajemná místa v regionech visegrádské čtyřky

Radhošť láká odedávna turisty, ale i jeskyňáře – speleology. Údajné legendární sídlo pohanského boha je totiž protkáno pseudokrasovými jeskyněmi, do nichž se normální smrtelník nedostane. Magii má v sobě i Babí hora, nejvyšší vrchol širších Beskyd i celých Vnějších Západních Karpat, ležící přímo na polsko-slovenské hranici. Do podzemí, tentokrát vytvořeného lidmi, se vydáme i v hornickém východoslovenském Smolníku a za přírodními výtvory zase do maďarského národního parku Aggtelek, opět na hranici se Slovenskem…

Co se jí v regionech visegrádské čtyřky

Co se jí v regionech visegrádské čtyřky

Jaké jsou gurmánské speciality různých krajů u nás i u sousedů? Klasickým příkladem z Moravy jsou tvarůžky. Neboli syrečky. Obvykle se jim říká olomoucké, ale vyráběly a vyrábějí se především v Lošticích. Tam budeme ochutnávat dobroty v tvarůžkové cukrárně. Není třeba se lekat, jde o opravdový unikát. Szeged je zase považován za hlavní město koření, které neodmyslitelně patří k maďarské kuchyni. Ano, vypravíme se za paprikou. A na samém východě Slovenska zase poznáme kulinářská tajemství v okolí města Snina.

Atrakce pro celou rodinu v regionech visegrádské čtyřky

Atrakce pro celou rodinu v regionech visegrádské čtyřky

Kam vyrazit s celou rodinou včetně dětí různého věku, a to během celého roku? Taková místa hledali autoři reportáží z regionů visegrádské čtyřky. Brněnské studio zve na přehradu, která je hned za městem a nabízí zajímavý program pro všechny, od hradu Veveří přes sezónní lodní dopravu nebo cyklistiku po zimní radovánky na ledě. Štáb krakovské televize nás zavede do včelařského skanzenu v malopolské obci Stróže. V maďarském příspěvku zavítáme do vědeckotechnického centra v historické sýpce ve městě Mosonmagyaróvár blízko slovenských i rakouských hranic. Příspěvek z Košic nás zavede do Tatranské Lomnice.

Mladé hudební talenty v regionech visegrádské čtyřky

Mladé hudební talenty v regionech visegrádské čtyřky

Osmnáctiletá studentka Janáčkovy konzervatoře v Ostravě má zcela nevšední pěvecký talent, ale za sebou již mnohé úspěchy a velký kus poctivé práce na rozvoji svých předpokladů. Zná cenu svého nadání a její pracovitost je až neuvěřitelná. Žije prostě zpěvem, na rozdíl od mnoha vrstevnic však netouží po problematické slávě pop star, věnuje se opernímu zpěvu. Sestry ze Szegedu se zase věnují nástroji, který není zcela běžný, obě jsou mladé a úspěšné harfistky. Seznámíme se rovněž s hodně mladými talenty hry na nejklasičtější hudební nástroje, tedy klavír a housle, a to ze Slovenska a Maďarska.

Ne zcela tradiční zimní sporty v regionech visegrádské čtyřky

Ne zcela tradiční zimní sporty v regionech visegrádské čtyřky

Zimní sporty, to jsou v masovém měřítku hlavně lyžařské disciplíny, dnes stále populárnější snowboard, samozřejmě hokej a další. Ale v regionech V4 se setkáme i se zvláštnostmi. Například v Maďarsku, které horami neoplývá, můžeme zažít rafting na termální vodě. Na východě Slovenska se zase za příznivých podmínek bruslí na zamrzlé řece. A s bruslením byla tuto zimu spojená Ostrava. Mistrovství Evropy v krasobruslení bylo velkou událostí, ve městě se však bruslí i veřejně na speciálních kluzištích a silnou základnu tu mají krasobruslařské naděje

Fenomén kaváren v regionech visegrádské čtyřky

Fenomén kaváren v regionech visegrádské čtyřky

Do kaváren samozřejmě chodíme hlavně na dobrou kávu. Kavárníci se předhánějí v nabídce, ale také vymýšlejí nejrůznější atrakce, takže tam můžeme zažít koncert, divadelní představení, literární večer, diskuse. Do některých kaváren můžete vejít i se svým psím mazlíčkem, ale existují i kavárny kočičí. V Brně navštívíme hned dvě. Jedna z nich je první svého druhu v Česku, kočičku si můžete nejen pohladit, ale i odnést domů. A jak to vypadá v kavárnách v dalších regionech visegrádské čtyřky?

Druhá nejlidnatější města v zemích V4

Druhá nejlidnatější města v zemích V4

Říká se, že být v něčem druhý není zrovna šťastné. Prvenství je prvenství. Dnes se však vypravíme do druhých největších měst států V4. Samotné srovnání je docela zajímavé. V Polsku je velkoměst, tedy sídel nad sto tisíc obyvatel, hned čtyřicet. O druhé místo zápasí Krakov a Lodž, ale prastarý Krakov vede. V Maďarsku je velkoměst devět, ovšem druhý Debrecín má sotva desetinu obyvatel Budapešti. Na Slovensku jde jen o dvě velkoměsta, druhé jsou samozřejmě Košice, v ČR je šest velkoměst a Brno je právě to druhé nejlidnatější.

Gastrofestivaly v regionech visegrádské čtyřky

Gastrofestivaly v regionech visegrádské čtyřky

Láska prochází žaludkem, a to i v místech, kde žijeme. Možná i tato úvaha vedla doslova k rozmnožení gastrofestivalů u nás i za hranicemi. Osoblažský výběžek si tím vytváří nové tradice a identitu, vždyť zde dnes žijí lidé z různých končin bývalého Československa, ale třeba i z Řecka. V Polsku pod Tatrami a Pieninami lákají na místní starodávné dobroty turisty a na jihovýchodě Maďarska už má dlouhou tradici soutěž o nejlepší pochoutku z ryb, pokud možno z řeky Tisy. Jde samozřejmé o halászlé. Festival polévek se však odehrál i v Košicích.

Jak se létá vzduchem v regionech visegrádské čtyřky

Jak se létá vzduchem v regionech visegrádské čtyřky

Sny člověka o létání jsou prastaré. Jejich uskutečnění trvalo hodně dlouho a dnes bereme leteckou dopravu jako samozřejmost. Setkáme se teď však s ne zcela běžnými letci. Jedni létají v koši pod balonem a ne každý ví, že jde i o sportovní odvětví, které letos prožilo už dvacáté mistrovství ČR. Jak se létá při kontrole ropných a plynových zásob a potrubí, předvedou profesionálové z Maďarska, kluzáky představí nadšenci z Polska a na východním Slovensku zase poznáme nadšence do historických, především vojenských letadel.

Atypické zemědělství v regionech V4

Atypické zemědělství v regionech V4

Kdo by čekal, že na okraji Hané najde kus francouzské Provence, přinejmenším podle vůně a typické barvy? Jak vznikl nápad pěstovat na Moravě levanduli a jak se jí tam daří? A co máta a meduňka v podhůří polských Karpat? Celá vesnice i její okolí voní v určitých částech roku po léčivých i kuchyňských bylinkách. Za vším jsou nadšenci pro netypické hospodaření, trochu jiné než tradiční zemědělství. Podobnou motivaci měli i včelaři zpod Vysokých Tater nebo farmáři, bojující za udržení chovu tradičního maďarského šedého skotu.

Nové turistické atrakce v regionech V4

Nové turistické atrakce v regionech V4

Přitáhnout turisty i do méně navštěvovaných destinací a zároveň uchovat či oživit cenné památky, to je jistě bohulibý čin. Právě na taková místa se vypravíme, konkrétně do Valtic, kde se znovu zrodilo barokní zámecké divadlo nebo zimní jízdárna. V Maďarsku navštívíme rovněž památku ze seznamu UNESCO, starobylou a typickou vesnici Hollókő. Na jihovýchodě Slovenska vyplujeme na řeku Bodrog, do vesniček tokajské vinařské oblasti. V Malopolsku se projdeme po tzv. dřevěné stezce, obohacené koncerty v tamějších kostelích.

V regionech V4 se žije sportem

V regionech V4 se žije sportem

K lidem, kteří žijí sportem a částečně i pro sport, nepatří jen slavní olympionici a vítězové. Určitě mezi ně zařadíme i trenéry, kteří se věnují třeba i těm nejmladším sportovním talentům či pouhým zájemcům, jako dva muži z Ostravy, trenéři velmi rozdílných sportů. Setkáme se s mladým košickým vodním lyžařem, jehož trénuje vlastní otec nebo se známým maďarským kanoistou ze Szegedu, olympijským vítězem, ale také s polským plavcem, který kdysi po nešťastném skoku do vody ochrnul, ale právě se připravuje na paralympiádu.

Trochu jiné školy v regionech visegrádské čtyřky

Trochu jiné školy v regionech visegrádské čtyřky

Konec školního roku se blíží, jistě k velké radosti hlavně žáků a studentů. Škole rozumíme všichni, protože jsme do ní přinejmenším nějakou dobu chodili… To je hodně rozšířený názor. Podíváme se však na trochu jiné školy, něčím výjimečné. Janáčkova konzervatoř v Ostravě má za sebou více než šedesát let, tisíce absolventů, mnozí z nich se výrazně proslavili doma i za hranicemi. A budoucí muzikanti právě maturují. S nástroji. Škola v polském tatranském středisku v Zakopaném je zase zaměřena na zimní sporty.

Proměny folkloru v regionech visegrádské čtyřky

Proměny folkloru v regionech visegrádské čtyřky

Jak oživit folklorní tradice jako dědictví předků pro mladé, kteří žijí ve 21. století? Zajímá je spíše budoucnost než minulost? Navíc se i ty tradičně folklorně bohaté regiony výrazně proměňují. Na tyto otázky hledali konkrétní odpovědi tvůrci Kvarteta. Jihomoravská komunitní nadace například hledá různé formy, někdy i netradiční, jak seznámit i ty, kteří se s folklorem ještě nesetkali, s jeho krásami. Slovenská skupina Banda se hlásí k tradicím, ale zároveň k žánru world music. Podobné snahy sledujeme i na jihovýchodě Polska či v Maďarsku.

Cizinci v regionech visegrádské čtyřky

Cizinci v regionech visegrádské čtyřky

Nejen Evropa, ale celý svět je v pohybu. Je tím myšlen především pohyb obyvatelstva, tedy různé formy migrace lidí. Na mnoha místech Evropy žije stále více osob, které se narodily třeba i na druhém konci světa. Týká se to samozřejmě i nás a našich sousedů ve střední Evropě. Dnes je otázka imigrace aktuální, bolestivá, a jak se zdá, z různých důvodů i těžko řešitelná. Seznámíme se však s lidmi, kteří ve svých nových zemích a regionech žijí už dlouho a klidně, jako běžná součást společnosti. Uchovávají a chrání své kořeny, ale plně respektují zvyklosti a pravidla v nových domovech.

Odkrývání dávné i nedávné minulosti v regionech visegradské čtyřky

Odkrývání dávné i nedávné minulosti v regionech visegradské čtyřky

Odkrývání minulosti je možné chápat z různých pohledů. Ostravský příspěvek pojednává o záchranných archeologických výzkumech v české části Slezska, konkrétně v Opavě a blízkém okolí. Zajímavé poznatky přinesly výzkumy v místech budovaných silničních obchvatů i v právě rekonstruovaném domě, posledním pozůstatku hradu a zámku. Maďarská televize digitalizuje svůj archiv a mezi starými filmovými pásy se našly i poklady. V Košicích se zase rekonstruovala nejvýchodnější gotická katedrála Evropy, Dóm svaté Alžběty.

Děti v náhradní péči v regionech visegrádské čtyřky

Děti v náhradní péči v regionech visegrádské čtyřky

Ne všechny děti mohou z různých důvodů vyrůstat ve vlastní rodině, s vlastní matkou a otcem. U nás se už léta vedou debaty o formách náhradní rodičovské či ústavní péče a podobné je to i v dalších třech zemích visegrádské čtyřky. Podíváme se tedy do brněnského Klokánku, do prostředí pěstounské rodiny na východním Slovensku, do dětského domova na jihovýchodě Polska i do S.O.S. vesničky na jihovýchodě Maďarska. Nejde o porovnání druhů péče o děti, především se zaměřujeme na příběhy malých i velkých lidí.

Úspěšné projekty vzájemné spolupráce v regionech visegrádské čtyřky

Úspěšné projekty vzájemné spolupráce v regionech visegrádské čtyřky

Visegrádský fond podporuje finančně různé zajímavé projekty, vzniklé ve spolupráci členských zemí V4. Podíváme se na příklady z regionů. Ve Zvolenu na divadelní přehlídku Víkend atraktivního divadla, v Krakově na etnofestival. Obě kulturní akce mají dlouhou tradici a pomoc Visegrádského fondu ji umožňuje udržet i zkvalitnit. V Maďarsku zase budeme svědky cyklistického závodu. Fond pomáhá i vědecké spolupráci, zvláště mezi univerzitami V4. Příklady jsou z VŠB – Technické univerzity v Ostravě.

Tematické naučné stezky v regionech visegrádské čtyřky

Tematické naučné stezky v regionech visegrádské čtyřky

Národní park Bieszczady na jihovýchodě Polska je považován za nejzachovalejší pohoří v zemi. Projít se tam můžeme po bezpočtu turistických i naučných stezek. V Maďarsku najdeme pozoruhodnou krajinu jen pár kilometrů od severního břehu známého jezera Balaton. Na nejzazším severovýchodě Slovenska, přímo na hranici s Ukrajinou, zase najdeme téměř neznámý národní park Poloniny, plný divoké, téměř nedotčené přírody. A nedaleko Ostravy, přímo u dálnice mezi městy Fulnek a Odry, se nacházejí rodiště a působiště významných osobností nejen české historie, stejně jako zajímavosti přírodního charakteru.

Adrenalinové aktivity v regionech visegrádské čtyřky

Adrenalinové aktivity v regionech visegrádské čtyřky

Nejde čistě jen o sporty. Třeba speleologie spojuje sport, vědecký výzkum a všeobecné poznávání přírodních krás a jevů. Například před dvěma lety objevila skupina speleologů zcela novou jeskyni v Moravském krasu. Dva mladí horolezci z východu Slovenska už nedobývají jen vrcholky a nové cesty v Tatrách, ale dokonce až ve vzdálené jihoamerické Patagonii. Maďarský adrenalin je spojen s typickým pomocníkem v uherské nížině, s koněm. Polský příspěvek z Krakova pak seznamuje s náročným motoristickým sportem. Adrenalinu tedy bude více než dost.

Výrobci hudebních nástrojů v regionech visegrádské čtyřky

Výrobci hudebních nástrojů v regionech visegrádské čtyřky

Housle a klavír rozhodně patří k nejrozšířenějším a nejpoužívanějším hudebním nástrojům. Maďarský high-tech klavír však není ledajaké piano, jde o patentovaný kus, momentálně reprezentující zemi původu na světové výstavě v Miláně. Houslí uvidíme celou řadu, ale jen jedny klasické, od mistra houslaře ze Šariše. Další housle jsou vyrobeny z jediného kusu javorového dřeva, jde o lidový nástroj polských podtatranských horalů, kteří používají celou škálu instrumentů opravdu lidových a unikátních, třeba dudy, píšťaly a jiné. Ty poslední housle jsou zase elektrické. Ale muž, který je vyrábí, je houslař jen zčásti. Nejen proto, že staví i elektrické violy a violoncella. Žije kousek od Ostravy a přímo ve městě působí také hráč na bicí, člen Janáčkovy filharmonie Ostrava, který pro sebe i mnoho jiných vyrábí paličky pro různé bicí nástroje.

Tradice i moderna v kuchyních regionů visegrádské čtyřky

Tradice i moderna v kuchyních regionů visegrádské čtyřky

Jídlo je nutnost, záliba, vášeň? Pro každého něco. Navštívíme první českou vitariánskou restauraci, kterou najdeme v Brně. Co je vitariánství? Nevaření. Ochutnejte. Na Slovensku navštívíme mladou rodinu, která žije v přírodě, snaží se jíst zdravě a na své farmě produkuje hlavně sýry. V Maďarsku si můžeme pochutnat na čokoládě a na jihovýchodě Polska se vydáme přímo po kulinářské turistické stezce na usedlosti a k výrobcům i kuchařům tradičních prastarých horalských pokrmů, které bývaly většinou jednoduché, zato však přírodní. A chutné! Dokonce při pozorném sledování si můžeme zapsat recepty.

Filmoví amatéři a nadšenci v regionech visegrádské čtyřky

Filmoví amatéři a nadšenci v regionech visegrádské čtyřky

Už sto dvacet let svět fascinuje film. I když se za tu dobu zejména technické možnosti až neuvěřitelně proměnily, pohyblivé obrázky jsou zde stále. Vedle filmového průmyslu, který se tu a tam promění v umění, existuje i jedna větev, nazývaná amatérský film. Dnes už se jí často říká i nezávislý film, ale zůstaňme v podmínkách amatérských. Nejde o hanlivé slovo, vždyť amatér je milovník, nadšenec. Takový je klub ve Frýdku-Místku a můžeme tam potkat tři špičkové filmaře, především dokumentaristy, i proslulý festival Beskydský ještěr. Setkáme se i s tvorbou hranou, v příspěvcích z Polska a Slovenska. V Maďarsku zase potkáme filmaře velmi mladé.

Knihy ze všech stran v regionech Visegrádské čtyřky

Knihy ze všech stran v regionech Visegrádské čtyřky

Často se hovoří o tom, že knihám jako svazku vytištěných listů pomalu zvoní umíráček, že je vytlačí „knihy“ elektronické atd. Jak to vypadá ve skutečné praxi těch, kdo se i v regionech snaží vydávat, ale také prodávat klasické papírové knihy? Malé brněnské nakladatelství uspělo i na světových trzích se svým nápadem ne zcela běžných knih pro děti, v nevelkých městech na východě Slovenska, na Spiši, funguje a docela i prosperuje malé vydavatelství, i když rozhodně nevydává bestsellery ve vysokých nákladech. A trochu jiné příklady nás zavedou také do Polska a do Maďarska.

Věda a technika ve prospěch člověka v regionech Visegrádské čtyřky

Věda a technika ve prospěch člověka v regionech Visegrádské čtyřky

Svět techniky je nová interaktivní expozice v národní kulturní památce Dolní oblast Vítkovice. Zcela nový je vlastně Velký svět techniky, v jediné novostavbě na okraji industriálního komplexu blízko centra Ostravy. Malý svět techniky, v němž najdeme historii, je v historické budově U6. Ten velký svět je otevřen do současnosti a hlavně budoucnosti a především u mladých má hravě a moderně probudit zájem o techniku. Polský a slovenský příspěvek se věnuje vynálezům a vynálezcům a předvede například auto, které létá. V Maďarsku zase navštívíme špičkové vědecké pracoviště biologů.

ABOUT QUARTET

Quartet is the only permanent common programme prepared and aired in all four public service TV stations of Poland, Czech Republic, Hungary and Slovakia since 2000. Currently it is broadcast in Polish television TVP3 local TV station, TVP Polonia, Czech television CT, Slovak television RTVS and in Hungarian television MTV2, Duna TV.

There are premiere TV magazines broadcast monthly with the total timing of 26 minutes. Each magazine deals with one main topic presented from the point of view of particular journalists from the four countries. Countries prepare their own language versions of the programme consisting of 4 shots - three from the partners and one own shot.

Quartet magazine has also a common jingle, graphic design and subtitles. The televisions prepare their own language versions. Quartet magazine was awarded The International Visegrad Prize in 2015 by the Visegrad Group ministries responsible for culture. It took only 4 months to make the first idea about a common V4 magazine happen and broadcast its premiere episode.


HISTORY OF QUARTET

In autumn 1999 directors of regional TV studios of the public service televisions from Poland, Czech Republic and Hungary were invited by Marian Kleis, director of STV Kośice to meet up in Kośice. TV studio Kośice was the first one in Czechoslovakia to cooperate with the western televisions united in the CIRCOM REGIONAL association. They have been producing programmes called ALICE and later on The Wheel of life. Directors therefore wanted to use the gained knowledge and create a trans-border programme. Inevitable expert advice was provided by one of the five members of executive of CIRCOM REGIONAL Jaromir Bureś from Kośice. Then the directors general began to look for opportunities of cooperation within Visegrad Four countries. One of the very first creative suggestions was to produce a common TV Euro-magazine. The idea was developed by then a PR manager Jan Dianiśka who came up with a new programme called CARPATHIANS. Creators of the future trans-border magazine managed to organise another meeting in Szeged, Hungary in the same year. They discussed the content and a common title which was supposed to sound similar in all four languages - QUARTET.

The meeting in Ostrava, Czech Republic was attended by newly appointed national coordinators Luba Kol'ova Slovakia, Piotr Socha Poland, Vladimir Stvrtna Czech Republic and Erika Kocsor Hungary. This time their task was to choose the best common jingle from 4 versions and then the premiere QUARTET magazine could start with the new millennium. All beginnings are difficult so we were preparing 8 topics for each episode until we realised that QUARTET should rather have one common topic from 4 points of view in. In past every regional TV studio - Kośice, Banska Bystrica, Cracow, Rzeszów, Brno, Ostrava, Miskolc and Szeged used to prepare one shot for each magazine. Those were the times when all texts and TV records had to be transcribed and transmitted on BTC and sent by regular mail to the partner countries monthly. Coordinators used to pick up the shipments at customs-house and officially inform the officers about their content. The whole process was very unreliable so after 2 years of stresses to meet the broadcast deadlines we finally changed the system. A 6 minutes long shot was prepared by one studio from each country monthly so we could get deeper into the topics. Magazine composition, translations, subtitles, dubbing, completion and broadcasting has always been realised by one regional TV studio from each country.

Besides all changes of the working procedures and used technologies there has only been one personal shift. After 10 years of cooperation Hungarian National coordinator from Szeged Erika Kocsor was replaced by Zsuzsa Sari. BTC video tapes were replaced by DVC technology and 4:3 aspect ratio has changed to 16:9. After 15 years the viewers could watch the QUARTET magazines in Full HD quality and find it later in web-archives of televisions. Internet has become the biggest help for translators who do not have to come to pick up the texts from the studios because now they have e-mails.

Since foundation of The International Visegrad Fund in 2000 the QUARTET coordinators has been applying for grants to finance their work meetings twice a year in different country. They have been successful eight times and also got financial support to organise festival of regional TV studios' production called Visegrad Seal four times. QUARTET does not try to solve political problems. On the other hand this programme educates, informs and tries to bring the four nations closer together. After 17 years of regular continuous broadcast it is a rare exception in this dynamic media space


FUTURE OF QUARTET

Since the beginning of QUARTET magazine we have broadcasted almost 230 premiere episodes. Approximately 900 reports, profiles and documentaries attracted the attention of several million of viewers in the four neighbouring countries. Topics inspired by the lives of ordinary people, success, troubles and their solutions, economy, education, science, culture, history, ecology, sport or various natural places of interest, these are the universal and timeless topics with the particular European character. It is mostly its thematic potential that enables QUARTET project to become a successful TV programme broadcast also on a weekly basis.

When considering concept of a new common Visegrad Four Television directors general of the public service televisions of V4 countries take QUARTET project as the main programme and example that such cooperation is possible. Connecting forces and financial sources is the way for further production and preparation of common concerts and entertainment programmes.

Social networks and social media as such are also gaining importance not only among the young viewers therefore we are trying to keep up with the times. Viewers do not have to call us anymore if they missed some information from live programme because now everything can be found in online TV archives, on our website or facebook. Last but not least International Visegrad Fund and its support is the future perspective of QUARTET project. Especially thanks to the personal meetings of creators and producers we have been able to improve the content and production of QUARTET magazine, solve troubles and even save the programme sometimes. Considering other workload we would not have been able to visit so many interesting places and personally verify the attractiveness of these places for our viewers.

To sum up the relevance of this programme was confirmed by the award of the Visegrad prize given by the ministries responsible for culture of V4 countries. It was the first time when a TV programme of all four countries was awarded this prize.

KVARTETO TEAM:
SLOVAKIA: Luba Kol'ova, Natasa Lutterova, Jozef Puchala, Leopold Henzely, Viola Oceliakova, Zsuzsa Sarkozy, Ladislav Csiky POLAND: Piotr Socha, Katarzyna Kotula, Beata Padel, Maciej Dzwigaj CZECH REPUBLIC: Vladimir Stvrtna, Nora Obrtelova, Marta Ruzickova, Krunoslav Keteles HUNGARY: Sari Zsuzsa, Kiss Monika, Szel Zsolt, Szogi Laszlo, Kajtsa Zoltan, Nagy Istvan Four different languages sound to be in a perfect harmony in this programme and we believe in QUARTET'S long future

 

Ľuba Koľová

PhDr. Ľuba Koľová
KOORDINÁTOR KVARTETA STV Kosice

Národným koordinátorom za Slovensko je PhDr. Ľuba Koľová, vedúca Redakcie národnostného vysielania košického televízneho štúdia RTVS
RTVS, štúdio Košice, Rastislavova 13, Košice t.č.: 055/7233 210,
mobil: 0905 639 910 luba.kolova@rtvs.sk

Sári Zsuzsa

SÁRI ZSUZSA
a KVARTETT KOORDINÁTORA
MTVA Szeged

A Kvartett felelős szerkesztője, Sári Zsuzsa harminc éve a Magyar Televízió munkatársa, számos magazinműsor és díjnyertes dokumentumfilm szerkesztője és rendezője.Medimédia KFT Ügyvezető igazgatók : Borbély Zsuzsa, Pató Tibor
Cím: 6722 Szeged Kosssuth L. sgt.29.
Telefonszám: +36 62 549 200
kvartett@mtva.hu
Vladimír Štvrtňa

Vladimír Štvrtňa
KOORDINÁTOR KVARTETA
ČT Ostrava

V ostravském studiu České televize pracuje řadu let. Nejvíce ho však oslovil televizní dokument. Jako dramaturg se podílel na velmi sledovaných dokumentárních cyklech, později Nevyjasněná úmrtí a na pokračování projektu pod názvem Příběhy slavných.

Česká televize Ostrava
Dvořákova 18
728 20 Ostrava 1
vstvrtna@gmail.com

Piotr Socha

Piotr Socha
koordynator Kwartet
TVP3 RZESZÓW

Dziennikarz, reporter, wydawca i autor programów w TVP. Z telewizją związany od 1992 roku. Współtworzy m.in. programy poświęcone współpracy międzynarodowej. Obecnie sekretarz programu TVP3 Rzeszów.


Telewizja Polska S.A. Oddział
w Rzeszowie
Telefon: +48 (17) 86 13 368
Fax: +48 (17) 86 13 368
piotr.socha@tvp.pl